webmaster
 
Cevapla
18-05-2009 19:24:37
 

Nasıl web tasarımcı olunur?

Web teknolojisi geliştikçe web tasarımına olan ilgi de giderek artıyor ve yaygınlaşıyor. Hatta 12-13 yaşlarında başlıyorlar web-tasarım işlerine. Çünkü artık bütün programları kolayca öğrenip yenilikleri takip edebilecekleri sayısız kaynak var internette. Eskiden site yapmak sadece html, resim ve javascript’in ilkel hallerinden ibaretti ve önünüzde örnekler yoktu bir javascript üzerinde uğraşırken devamlı deneme yanılma yöntemi ile çalışılırdı ve zaman kaybı çoktu. Şimdi ise sayısız kaynak var javascript kodları üzerine.
Ayrıca programlarda çok gelişti sadece Dreamweaver ve photosop ile harika html, xhtml ya da Css kaynaklı siteler kolaylıkla yapılabilir. Ya da başlı başına Flash gibi bir programla bütün siteyi yapabilirsiniz ve bütün bunları öğrenmek uygulamak çok kolaylaştı. Fakat hala güzel Türkiye’mizde web tasarımının ne demek olduğu bilinmiyor gerçek mana da. İnsanlar üretmek yerine nerden kopyalayabilirim diye bakıyorlar olaya. Yani eğer en başta ortaya bir şeyler çıkarmak istiyorsanız kesinlikle bunu ben yaptım her şeyiyle benim diyebileceğiniz bir şey çıkarmalısınız.
Tabii ki her konuda başarılı olamıyor olabilirsiniz örneğin bu işin grafik kısmı için yeteneğinizin olması sizin açınızdan büyük kolaylık olur. Sonuçta grafik tasarımınız, yaratıcılık ve hayal gücünüzün bir ürünü olmalı ki benzersiz olsun ama çaba gösterip, çalışarak ve deneyerek de harika şeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Bir template’i alıp boşlukları doldurup yazıları değiştirip site yaptım artık ben de web tasarımcıyım diyemeyiz. Web-tasarımı üretip ortaya bir şeyler çıkarmaktır.
Web tasarımı yapmak için Dreamwever, Frontpage, CSS, Flash, Photoshop, Fireworks gibi programları iyi bilmeniz gerekir. Fakat programları ne kadar iyi biliyor olsanızda süper tasarımlar yapıcağınız anlamına gelmez sonucta tasarım göreceli bir kavramdır. 1000 kişiden aynı renkler ve aynı konu üzerine bir site yapmaları istense hepsi de birbirinden farklı olacaktır. Tabii ki her şey öğrenerek mümkündür fakat yetenek bu süreci kolaylaştırabilir.
Diyelim tasarımı Photoshop’ta yaptınız iş bununla bitmiyor. Bu tasarımı yaparken HTML, CSS, Flash sitede ne kullanacaksa ona göre tasarlaması gerekiyor aksi halde iş bu kısma geldiği zaman her şey çok zorlaşır. Peki bunu da yapabildiğimizi farz edelim. Bu işin daha da ötesinde programlama var. Günümüzde statik web siteleri yerine artık dinamik web siteleri kullanılıyor(Vakit bulursam bunu da başka topikte bahsedeceğim). Bunu da sağlayabilecek olan PHP, ASP, Ajax, SQL, ASP.NET, XML programlama dilleridir. Tabii ki tasarımcıların bunları bilmesi beklenemez zaten genelde tasarımcılar programlamadan, programcılar ise tasarımdan çok iyi anlamaz. Her şey bittiğinde bunun bir de browser testleri var; browserlar da artik günümüzde savaş içinde Internet Explorer, Firefox, Opera, Safari gibi farklı browserlarda da çalışmasını garantilemeliyiz ki esnekliğiyle de kazansın tasarımınız.
Eğer web tasarımcı olmak istiyorsanız önünüzde bir çok engel olabilir ama bunları aşmak sizin elinizde ve çalışarak, çabalayarak bunların üstesinden gelebilirsiniz.

Alıntıdır

Bir önceki yazı Psd Ve Css Hakkında hakkında bilgi vermektedir.

18-05-2009 20:04:39
exortek
 
Web Tasarımcı olacak arkadaşlara nacizane tavsiyelerde bulunmak isterim. Öncelikle tasarım bir yetenek ve hayal gücü işidir. Programları bilirsiniz , kodlamayı yaparsınız ama ortaya ucube bişey çıkar. Hani hep denir ya ruh yok bunda diye ondan yoksun olur site.Öncelikle kişinin ihtiyaç ve imkan analizlerini yapması gerekir. Sonra tasarıma başlanmalıdır. Kullanıcıların istekleri, rahatı, görsel tatminleri ve bilgiye erişimi en üst düzeyde ve dengeli bir şekilde karşılanmalıdır. Gerisi kitaptan, internetten araştırılarak biraz pratikle gelecek şeylerdir. bu farklılıkları yakalarsanız işinizdede başarılı olacağınıza eminim. Saygılarımla.

19-05-2009 17:57:33
 
herhalde son zamanlarda okuduğum en doğru yazılardan birisi ülkemizde üç kişiden ikisi webmaster olduğunu iddia etmekte cidden bu iş için emek harcayan erbabı olanlara üzülüyorum

20-05-2009 00:02:41
 
evet güzel bir makaleydi saol fırat

20-05-2009 09:36:32
 
Alıntı:
Hatta 12-13 yaşlarında başlıyorlar web-tasarım işlerine
dostum ne 12 - 13'ü ben bu işe başladığımda 9 yaşımdaydım...

Cevapla

"Nasıl web tasarımcı olunur?" konusu hakkında etiketler
basarili baslanir bilgisayari bir designer grafik grafiker isine iyi kadar kazanir nasil nereden olabilirim olmali olmalidir olunur olunuyor site surede taramci tasarim tasarimci tasarimcilar tasarimciligi tasarimciligina tasarimcilik tasarimcinin tasarimcisi tasarimi web yapmaya

Psd Ve Css Hakkında Önceki | Sonraki üstatlar acil yardımlarınızı bekliyorum
Saat: 22:52 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik