webmaster
 
Konu Kilitli
01-12-2011 23:55:59
 

Türkiye ve Kültürel Miras Nedir?

Uygarlıkların beşiği olarak çok zengin bir kültürel ve tarihi mirasa sahip olan ülkemizin bu zenginlikleri eşsiz doğal güzelliklerle de desteklenmektedir. Birçok dünya ülkesi için 9 adet varlığın Dünya Miras Listesinde yer alması ülke ve dünya ölçeğinde sayısal olarak yeterli görülebilecekken,Türkiye'nin sahip olduğu zenginlikler dikkate alındığında bu sayının olması gerekenin çok altında olduğu açıktır.

Tarihin her döneminde farklı uygarlıklara evsahipliği yapmış olan Anadolu'daki bu uygarlıklara ait mimari veyöresel çeşitlilikleri, farklı bölgeleri ve farklı kültürlerin tanıtımıve yansıtılması açısından bu sayı yetersiz kalmaktadır.Dünya Miras Listesinde yer alan 9 varlığın yanısıra UNESCO Dünya MirasEndikatif (Geçici) Listesinde yer alan Efes ve Karain ören yerlerineait adaylık dosyaları UNESCO Dünya Miras Merkezine gönderilmiştir.Diğer yandan Dünya Miras Listesinde daha fazla kültürel ve doğalvarlıkla temsil edilebilmemiz için gerekli olan geçici liste (endikatifliste) UNESCO Genel Müdürü Mr. Koichiro Matsuura'ya bizzat sunulmuştur.Bu listede 2 doğal külterel alan, 2 kültürel peyzaj alanı, 12 kültürelvarlık olmak üzere toplam 16 adet varlık bulunmaktadır.UNESCO DünyaMiras Merkezi'nce onaylanan bu listede yer alan varlıklara ilişkindosyalar kapsamlı olarak hazırlanacak ve Dünya Miras Komitesininonayına sunulacaktır. Bu aşama oldukça uzun bir süreç olup, Dünya MirasMerkezinin uygun görüşü ve ICOMOS (Uluslararası Anıtlar ve SitlerKonseyi) ve/veya IUCN (Uluslararası Dünya Doğayı Koruma Birliği)uzmanların yerlerinde inceleme yapmalarını takiben büro ve komiteninonayı ile Dünya Miras Listesine alınmaları mümkün olabilecektir. Listehazırlanırken önerilen varlıkların, mimari, tarihi, estetik ve kültüreldeğerlerinin yanısıra ekonomik, sosyal, sembolik ve felsefi özellikleride dikkate alınmıştır. Ülkemizde Dünya Miras Listesinde olmasıgerektiğini düşündüğümüz onlarca varlık bulunmakla birlikte UNESCO'yataraf ülkelerin Dünya Miras Listesinde dengeli olarak yer almalarınaönem verildiğinden, arzu edilenden daha az sayıda varlık bu aşamadageçici listede yer almaktadır.Amacımız; bu evrensel kültürdeğerlerimizin özellik ve güzelliklerin Dünyaya tanıtılması veuluslararası katkılarla korunarak gelecek kuşaklara en iyi ve korunmuşşekilde aktarılmasıdır. Koruma konusundaki sürece bakıldığındaTürkiye'de anıtların yakın çevreleriyle birlikte korunması gerekliliğiancak 1960'lı yıllardan itibaren gündeme gelmiştir.Dünya Miras Merkezince 2000 yılı içinde onaylanan Geçici (Endikatif) Listede aşağıdaki varlıklarımız yer almaktadır.Selimiye Cami ve Külliyesi (16. yy)

Bursa ve Cumalıkızık Osmanlı Kentsel ve Kırsal Yerleşimleri (13. yy. 15. yy)

Konya Selçuklu Başkenti

Alanya Kalesi ve Tersanesi

Selçuk Kervansarayları, Denizli, Doğubeyazıt Güzergahı (13. yy)

İshak Paşa Sarayı (17. yy)

Harran ve Şanlıurfa Yerleşimleri (17. yy r11; 19. yy)

Diyarbakır Kalesi ve Surları (12. yy)

Mardin Kültürel Peyzaj Alanı (13. yy)

Ahlat Eski Yerleşimi ve Mezar Taşları (12. yy r11; 13. yy)

Sümela Manastırı (5. yy r11; 19. yy)

Alahan Manastırı (7. yy)

St. Nicholas Kilisesi (7. yy r11; 8. yy)

St. Paul Kilisesi, St. Paul  Kuyusu ve Çevresi

Kekova

Güllük Dağı Termessos Milli ParkıDünya Miras Listesindeki Doğal ve Kültürel Varlıklarımız:

Niteliği : Kültürel

Varlığın Adı : İstanbul'un Tarihi Alanları

Dünya Miras Listesine Alınma Tarihi : 6.12.1985

Sıra : 357

Niteliği : Doğal / Kültürel

Varlığın Adı : Göreme ve Kapadokya Milli Parkı

Dünya Miras Listesine Alınma Tarihi : 6.12.1985

Sıra : 358

Niteliği : Kültürel

Varlığın Adı : Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası

Dünya Miras Listesine Alınma Tarihi : 6.12.1985

Sıra : 377

Niteliği : Kültürel

Varlığın Adı : Hattuşaş (Boğazköy)

Dünya Miras Listesine Alınma Tarihi : 28.11.1986

Sıra : 448

Niteliği : Kültürel

Varlığın Adı : Nemrut Dağı

Dünya Miras Listesine Alınma Tarihi : 11.12.1987

Sıra : 484

Niteliği : Kültürel

Varlığın Adı : Xanthos-Letoon

Dünya Miras Listesine Alınma Tarihi : 9.12.1988

Sıra : 485

Niteliği : Doğal / Kültürel

Varlığın Adı : Pamukkale, Hierapolis

Dünya Miras Listesine Alınma Tarihi : 9.12.1988

Sıra : 614

Niteliği : Kültürel

Varlığın Adı : Safranbolu Şehri

Dünya Miras Listesine Alınma Tarihi : 17.12.1998

Sıra : 849

Niteliği : Kültürel

Varlığın Adı : Truva Arkeolojik Kenti

Dünya Miras Listesine Alınma Tarihi : 2.12.1998Ece ÖNGEN KAYA Bir önceki yazı Türkiye Neolitik Araştırmaları Üzerine Bir Değerlendirme Nedir? hakkında bilgi vermektedir.

Konu Kilitli

"Türkiye ve Kültürel Miras Nedir?" konusu hakkında etiketler
adlari alan alani alinanlar anitlarrrrrrrr anlam anlama anlami besigi bilgi bulunan demek demektir denizli dogal Dogubeyazit donemi dunya gelir geliyor gelmekte gelmektedi gelmektedir gelmelidir Guzergahi icerisinde ile ilgili kactir Kervansaraylari kisa kul5turel kultrel kultuel kultuler kultur kulturel kulturler kulturu kurturel listesinde listesine lultur mardin medeniyetlerin milli milligi miras mirasi mirasimiz mirasin mirasinin miraslar miraslari miraslarimiz miraslarin miraslarini miraslarinin nedemek neden nedi nedir neler nelerdi nelerdir nema nerelerdir nesir nin ozet ozeti parklari peyzaj ras rasi raslar rrrrrrr safranbolu sehri selcuk tanimi tarihi toplami turk turki turkiye turkiyede turkiyedeki turkiyemizin turkiyenin turkiyr turkuye ulke ulkemizdeki ulkemizin ulusal unesco yapilir yazi yer zenginlikler

Türkiye Neolitik Araştırmaları Üzerine Bir Değerlendirme Nedir? Önceki | Sonraki Türkiyede Sualtı Arkeolojisinin Geleceği Nedir?
Saat: 14:09 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik