webmaster
 
Konu Kilitli
23-02-2008 18:06:33
kadınca
 

FORMAT nedir

FORMAT

Harddisk veya floppy disketler kullanmadan önce formatlanır. Yani operasyon sistemi’nin tanıdıgı bir şekle koyulur. Floppy formatlarken daha hızlı yapması için Format a:/q seklinde kullanılabilir. Fakat disketin sağlam olması lazım. Zaten hızlı format yapılamaz ise sistem, bir mesaj ile normal format yapmak isteyip istemediğinizi sorar.

Format a:/s veya Format c:/s emri kullanılınca format yapıldıktan sonra hedefe sistem dosyaları yüklenir. Bilgisayar, sistem dosyaları yüklenen disket veya disk ile boot edilebilir yani çalıştırılabilir hale gelir. Sistem dosyalari =IO.sys (gizli), Msdos.sys (gizli) ve command.com’dur.

Wındows altnda iken diskete format yapmak için Windows gezgini (Windows explorer) da floppy A simgesinin üzerine fare ile gelindikten sonra sağ tuşa basılarak gelen popup menuden Format seçilir. Aynı işlemi Bilgisayarım simgesinin üzerine tıkladıktan sonra göreceğiniz Disket simgesinin üzerinde sağ tuşa basmak yoluyla da yapabilirsiniz.

Bir önceki yazı Ethernet nedir hakkında bilgi vermektedir.

Konu Kilitli

"FORMAT nedir" konusu hakkında etiketler
aforamator bicimlendir demek disketler factory floppy format formatlama formatlamak formatlanir formatta hdd iyi kullanmadan nasil nedi nedir nedsr reformat rrrrr soket yapisi

Ethernet nedir Önceki | Sonraki Laptop bilgisayar nedir?
Saat: 10:47 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik