webmaster
 
Konu Kilitli
25-02-2008 00:45:31
kadınca
 

Browser(web tarayıcısı) nedir, ne işe yarar ?

Browser(web tarayıcısı) World Wide Web uzerinde dökümanların transfer edilip görüntülenmesini sağlayan programlara verilen addır.

Web servislerine "Web Browser" (Web Listeleyicisi) adı verilen kullanıcı ara birim programları ile erişilir. 1994'ün sonlarıda en popüler ve yaygın kullanımı olan Web Browser Mosaic idi. Bu yüzden Web denildiğinde Mosaic akla gelirdi.

Netscape Navigator. Netscape'in ilk sürümü (1.0) 1994 sonlarında çıktı. 4.0 sürümünde, Netscape Composer (html editörü), Netscape Messenger (e-posta programı), Netscape Collabra (News Programı), ve Netscape Conference ile Navigator birlikte gelmektedir. 7.0 çıktı(2000) Netscape'in dışında 1995'in ortalarında, Microsoft, Mosaic tabanlı bir Web Listeleyicisi çıkardı : Microsoft Internet Explorer.

Diğer adıyla Ağ tarayıcısı, kullanıcıların ağ sunucuları üzerinde yer alan HTML sayfalarını açmasını sağlayan yazılımdır. Şu anda en çok kişi tarafından kullanılan tarayıcı Microsoft İnternet Explorer, onun ardından Mozilla Firefox, ve üçüncü olarak da Safari'dir.

Ağ tarayıcı modelleri

* Gecko tabanlı olanlar
o Mozilla
o Mozilla Firefox
o Netscape
o Galeon
o K-Meleon
o Camino

* Internet Explorer tabanlı olanlar
o Maxthon (Eski adı MyIE2)
o NetCaptor
o Crazy Browser
o NeoPlanet
o MSN Explorer
o Windows Explorer
o Avant Browser

* KHTML tabanlı olanlar
o Konqueror
o ABrowse
o Apple Safari
o OmniWeb (4.5 ve sonrası)

* Diğer ağ tarayıcıları
o Opera
o Oregano
o Amaya
o iCab
o NetPositive
o OmniWeb
o Dillo
o IBrowse
o AWeb
o Voyager
o Espial Escape
o HotJava
o Arachne
o Off By One
o Emacs/W3
o Grail
o SkyKruzer

* Metin tabanlı ağ tarayıcılar
o ELinks
o Lynx
o w3m
o Links
o Netrik

Bir önceki yazı Gmail nedir? Ne İşe Yarar? hakkında bilgi vermektedir.

Konu Kilitli

"Browser(web tarayıcısı) nedir, ne işe yarar ?" konusu hakkında etiketler
1995 adi adlari agi apar arastir avant bolt Brauser brauzer broswer broswser browse browser browsera BrowserCompanion browseri browsers browserweb browsterinternedir browzer brwser campanion companin companion conpanion crazy demek diyor escape explorer firefox galeon gecko geckobin hangi helper ibrowser icab ilk inedir inter interagi interbrowser interbrowseri interbrowsers interner InterTarayici intertarayicilari intertarayicisi intertrayici interweb ise itertarayicisinin kilitlendi kilitli kimlik kitlendi kullanilir metin mobil modelleri mozilla nasil navigator neddir nedi nedir nelerdir netscape neye ozkleri program programi programin programlari resimli rogrami saat safari sandbox sandboxed sandboxli sitesi tabali tabanli tarar tarayici tarayicilar tarayicilari tarayicisaro tarayicisi turkce web webbrowser webmaster wep wide world yapabilirim yarar yariyor yerine

Gmail nedir? Ne İşe Yarar? Önceki | Sonraki Opera Nedir? opera tarayıcı nedir, ne işe yarar ?
Saat: 01:30 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik