webmaster
 
›
Cevapla
05-03-2008 19:02:52
W-S offline
 

domain dns hakkında biraz bilgi, dns nasıl kayıt edilir vb.

Domainler adres gösteren aracı sanal adreslerdir.
Siz browserdan domaine bir istek yaptığınızda. Sizden bir istek domainin bulunduğu server'a ulaşır. Bu serverlar olağanüstü güvenli ve güçlü serverlardır. Çoğunluğu amerikada tutulur. Bu yüzden amerika'nın tekelleşmesine karşı gruplaşmalar olmaktadır. Domainlerin, dolayısıya internetin kalbi oradadır. Daha sonra domain serverı sizin isteğinizi "domain üzerine kayıtlı dns" ipsine yönlendirir bu ip bilgisayarınızın kurulu olduğu adrestir.
Bu işlem çok hızlı olur. Bir kaç mili saniyede gerçekleşir.

Siz türkiyede bir DNS güncellemesi yaptığınızda ilk önce amerikadaki merkez yeni girdiğiniz ipleri günceller. Daha sonra diğer Merkez noktalarda güncelleme başlar. Bu süreye 24-72 saat sürer. Sonunda dünyadaki tüm domainlerin tutulduğu bilgisayarlarda domainiz siz istek yaptığınızda aynı adresi göstermeye başlar.
gibi proxy servislerini kullanarak yaptığınız değişikliği görmek için 24-72 saat bekelmeniz gerekmez. Bu gibi proxy serverlar bulundukları yerden sizin için internete bağlanırlar. Eğer proxy serverınız amerikadaysa amerikan internete girmiş olursunuz.
Diyelim öğlen 10 da dns kayıtlarını domain kontrol panelinden değiştirdiniz.
ns1.yenins.com ns2.yenins.com şeklinde yaptınız. hemen ekzi.com a girip 5-10 dakika içinde yönlenmenin gerçekleştiğini ve sitenizin açıldığını görürsünüz.

türkiye'den direkt çağırdığınızda domaininizin açılmadığı veya bazen açıldığı bazen açılmadığı görülebilir.

-Orijinal Ws makalesi

Bir önceki yazı Web Programlama & Design Programları hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

"domain dns hakkında biraz bilgi, dns nasıl kayıt edilir vb." konusu hakkında etiketler
anlatim bilgi bir biraz degisikligini dns domain domainin edilir edilmez gorme hakkinda kayit kayitlarini nasil proxy resimli server servera tum

Web Programlama & Design Programları Önceki | Sonraki 10 GB (süper hızlı sunucuda) 39 YTL!!
Saat: 10:27 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik