webmaster
 
›
Konu Kilitli
22-01-2010 22:55:54
 

Windows Sistem Geri Yükleme

Sistem Geri Yükleme

Bilgisayara sahip olan herkes, sabit diskine yeni bir program yüklemek ya da sistemine yeni bir donanım eklemek isteyebilir. Bu işlemler sırasında Windows'un düzgün çalışmaması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Windows Millenium Edition'ın getirdiği en büyük yeniliklerden birisi, yazılımların ya da donanımların yüklenmesi sırasında oluşabilecek hatalar nedeniyle bilgisayarda doğacak sorunları giderme özelliği idi. Bu özellik, periyodik aralıklarla geri yükleme noktaları oluşturmakta ve sistemin sorunsuz çalıştığı eski bir zamana geri döndürülmesi ne olanak tanımaktaydı.

Sistem Geri Yükleme adı verilen özellik, Windows XP'de de yerini alıyor. Beklenmedik bir durum karşısında ne yapacağını bilemeyen tecrübesiz kullanıcılar bile, Sistem Geri Yükleme ile sorunu çözebilirler. Bu bölümde Sistem Geri Yükleme özelliğinin nasıl çalıştığını öğreneceksiniz.</I></U> Sistemimizi Geri Yüklüyoruz 1- "Başlat" menüsünden "Tüm Programlar" seçeneğine tıklayın. Daha sonra "Donatılar" satırının üzerine gelin ve açılan yeni menüden "Sistem Araçları'm seçin. Son olarak "Sistem Geri Yükleme" seçeneğine tıklarsanız, bu küçük programı çalıştırmış olacaksınız. Karşınıza iki seçeneğin yer aldığı bir ekran gelecek. Her iki seçenek için de izlenecek farklı yollar vardır. Bunları A ve B olarak ele alacağız.

A1- Bilgisayarımı önceki bir zamana geri yükle" seçeneği, Windows'un sorunsuz çalıştığı eski bir zamana geri döndürülmesi için kullanılır. Bu şekilde, yaşanan sorunlar da otomatik olarak giderilir.

A2- Bu seçeneği tıkladığınızda karşınıza bir takvim gelir. Tarihlerin bazıları koyu renkle işaretlenmiştir. Bunlar, geri dönebileceğiniz tarihleri gösterirler.

A3- Şimdi bu tarihlerden birini seçin ve ardından İleri" düğmesine basın. Açılacak yeni pencerede secimizi onaylamanız istenecektir.

A4- Artık arkanıza yaslanabilir ve işlemin tamamlanmasını bekleyebilirsiniz. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.</I></U> Geri Yükleme Noktası Oluşturmak B1- İkinci seçenek, manuel olarak bir "Geri yükleme noktası" oluşturmanıza olanak tanır. Bu işlemi, bilgisayarınızın sorunsuz çalıştığı biranda yapmanız gerekir. Çünkü daha sonra yaşayacağınız sorunları gidermek için bu geri yükleme noktasını kullanacaksınız.

B2- Geri yükleme noktası oluşturmak çok kolay bir işlemdir. Önce ilgili seçeneği işaretleyin ve "İleri" düğmesine tıklayın. Açılacak yeni pencerede, oluşturacağınız geri yükleme noktasına isim vermeniz istenir. İsmi belirleyin ve hemen ardından "Oluştur" düğmesine basın.

B3- Bundan sonra bilgisayarınız, geri yükleme noktasını oluşturmak için kendi işlemlerini yapacaktır. Bu işlem, bilgisayarın hızına bağlı olarak birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir. İşlemin tamamlandığını, karşınıza çıkacak yeni pencerenin yardımıyla anlayabilirsiniz.</I></U> Dikkat: Sistem ve Veri Kaydı DİKKAT: SİSTEM VE VERİ KAYDI

Bu uygulamayı kullandığınızda, bilgisayarınızdaki verilerin herhangi bir şekilde zarar görmesi söz konusu değildir. Windows'u önceki bir tarihe geri döndürmek, aradaki zaman İçerisinde kaydettiğiniz belgelerin veya resimlerin de yok olması anlamına gelmez. Bu prosedür, sadece sistem kaydı olan programlar veya donanımların kullandığı sürücüler İle İlgilidir. Eski bir tarihe geri döndüğünüzde, en kötü İhtimalle bir donanımın sürücülerini silmiş olabilirsiniz. Masaüstü resminizi tekrar seçmek zorunda kalmanız da mümkündür.

BİLGİ: GERİ YÜKLEME NOKTALARI

Bilgisayarınızda yapacağınız her işlemden önce geri yükleme noktası oluşturmanıza gerek yoktur. Çünkü Windows XP, zaten düzenli aralıklarla geri yükleme noktaları oluşturmaktadır.</I></U>

Bir önceki yazı Windows XP'yi Yedeklemek hakkında bilgi vermektedir.

Konu Kilitli

"Windows Sistem Geri Yükleme" konusu hakkında etiketler
acilamaz acilirken adlari alabilirmiyim alma anlatim ayarlanmiyor ayda basic beklenmedik bilgisayar bilgisayari bilgisayarima bilgisayarimi bilgisayarimin bir calismiyor cok degisiklik deki demek diski donanim donderme dondurebilir dondurme dondurmek dondurulmesi edition ekle ekleme ekrani eski gecmis gecmisteki gelir gelmiyor geri gore gormeden gune hata ile istenilen manuel millenium miyim neden nedir neler Neni noktalari noktasi noktaya olarak old olustu olusturmadan olusturmasinda programi progrsm resimleri resimlerin resimli saat saate saatli sadece secenegine secilmiyor sirasinda sisitem sistem sistemi sorunu tanim tarih tarihe tarihi tarihlere tarihte uygulama veriyor vindos win windows windowsa windowsu yapmiyor yaptiginda yeni yok yukle yukleme yuklemede yuklemek yukleyemiyorum yukluyoruz zaman zamana zamanini

Windows XP'yi Yedeklemek Önceki | Sonraki Windows kurulduktan sonra C:\ 'de oluşan bazı dosyalar
Saat: 03:34 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik