webmaster Xticaretle Para Kazanma Kitabı ücretsiz Hemen İndir!
 
http://perihanabla.futurenet.club/
FutureNet Tıkla Hemen Üye Ol! >>
Yeni gelecek vaad eden sosyal ağ! Paylaşarak kazanacaksınız üstelik ücretsiz üyelik.
Cevapla
15-04-2010 23:27:52
 

Türkçemizi Koruyalım!


Türkçe'yi Korumanın Önemi
"Milli duygu ve dil arasındaki bağ çok güçlüdür.
Dilin milli ve zengin olması milli duygunun
gelişmesinde başlıca etkendir."

Atatürk yukarıdaki sözünde, dilin bir millet için ne kadar önemli olduğunu ve milli duygular üzerindeki güçlü etkisini vurgulamıştır. Gerçekten de dil bir milleti millet yapan en önemli unsurlardan biridir. Günümüzde, dünya üzerinde birçok ulus vardır. Bu uluslardan her birinin kendine ait dilleri ve dillerin ulusların geçmişinde belli bir tarihi bulunur.
Bu tarihi süreçte dille birlikte gelişen bir diğer şey de bağımsızlıktır. Uluslar ancak özgür ve bağımsız olduklarında kendilerine ait bir dil kullanabilmişlerdir. Diyebiliriz ki, ulusal bir dilin kullanılması o devletin özgür ve bağımsız kimliğinin bir göstergesidir. Bu sonuç ise, bize dilin titizlikle korunması ve geliştirilmesi gereken bir milli değer olduğunu kanıtlar.
Atatürk'ün, Cumhuriyet'i yeni kurduğu yıllarda yaptığı çalışmaların başında, Türk Dil Kurumu'nun kurulması gelir. Bu kurumun kuruluş amacı, Türk dilini geliştirmek ve dilin milletleri birleştirici bir unsur olduğunu Türk Milletine anlatmaktır.
Böylece, bugün Türk dili anlaşılır ve genel geçerliliği olan tek bir yapıya kavuşmuştur. Osmanlı'ya baktığımızda dilin saray çevresinde farklı, halk arasında farklı olduğunu görürüz. Bu da sarayla yani yönetimle halkı birbirinden uzak tutan bir etkendi. Cumhuriyet yıllarıyla birlikte bu engelin aşılması halkla yönetimi birbirine yaklaştırmış ve halkın da demokrasinin temeline uygun olarak yönetimde söz sahibi olmasını kolaylaştırmıştır. Buradan, dil üzerinde yapılan çalışmaların faydası ve gerekliliği daha iyi anlaşılır.
Türkiye'nin bugününe baktığımızda, dilimizin dünyanın süper gücü sayılan bazı ülke dillerinin etkisinde kaldığını görüyoruz. Bu etkileşimin Türk dili üzerindeki etkileri çok açıktır. Türk gençlerine düşen ise, Batı kültürünün olumlu yönlerini alırken hiçbir milli değerden ödün vermemektir.
Türkçeyi her zaman en doğru şekilde kullanmak ve onu korumak, milli bütünlüğü sağlamak için gerçekten önemli bir davranıştır. Zira, bize kimlik kazandıran bu olguyu zayıflatmak kendi kimliğimizi silik bir hale getirmekle eşdeğerdir. Yapmamız gereken şey, güçlü Batılı devletlerin dillerini daha çok kullanmak değil, kendi dilimizi nasıl daha yaygın ve diğer uluslarca talep gören bir dil haline getirebileceğimizin yollarını aramaktır.
Unutmamalıdır ki, dilimizin talep görmesinin yolu diğer uluslara üstünlük sağlamış, siyasi ve kültürel açıdan ileri gitmiş bir medeniyet olmaktan geçer. Kuşkusuz, Türkçe'yi dünyanın hemen her ülkesinde geçerlilik kazanmış ve dünya nüfusunun çoğunluğunun konuştuğu bir dil olarak görmek her Türk insanına gurur verir.

Dilimizi lütfen doğru üslupta kullanalım..

Bir önceki yazı WS Adminleri Foruma Özel Duyuru Lütfen Dikkatle Okuyunuz. hakkında bilgi vermektedir.

15-04-2010 23:37:10
W-S W-S offline
 
ORtak dil bilgisi ve zengin bir dil büyük bir nimet. Güzel türkçemizin kıymetini bilmemiz gerek. REP liyorum.

15-04-2010 23:37:55
 
Güzel bir konuya değinmişsin tebrikler...

15-04-2010 23:55:49
 
Çok Güzel Bir Konuya Deginmişsiniz

16-04-2010 00:55:55
 
Türkçe dilini bu zamana kadar koruduk bu zamandan sonrada koruyacağız.

08-05-2010 22:42:41
 
Bu konu gerçekten çok önemli buna değinmeniz de çok güzel gerçekten aklınıza sağlık.

09-05-2010 01:03:02
 

09-05-2010 13:11:49
 
Konu Gercekten Güzel..
Replicem ama bende Rep Yok

09-05-2010 13:20:14
 
Ellerine sağlık güzel konu.

09-05-2010 13:21:38
 
Alıntı:
Konu Gercekten Güzel..
Replicem ama bende Rep Yok
ben seni repliyim sende konuyu reple

09-05-2010 13:56:20
 
Hazır elinizi atmışken bir de beni Repleyin

09-05-2010 13:56:37
 
güzel konuya değinmişsin tebrik ediyorum seni kardeşim seni replemek isterdim ama rep yok

09-05-2010 13:58:58
 
Alıntı:
Hazır elinizi atmışken bir de beni Repleyin
Alıntı:
güzel konuya değinmişsin tebrik ediyorum seni kardeşim seni replemek isterdim ama rep yok
arkadaşlar istesenizde repleyemezsiniz siteden uzaklaştırılmış

09-05-2010 14:28:06
 
banlanan üyeyi replemeye çalışan topluluk

09-05-2010 14:37:01
 
hahaha

Cevapla

"Türkçemizi Koruyalım!" konusu hakkında etiketler
adli afis afisler alakali ama anlatan baska bil bilgi cok com degisimi dili dilimiz dilimizi dilimizin dilimiziu dilimizle dilin dilinin diliyle dilleri dogru dunya duygu etkili fotograflar gelismesi giren guzel hakkinda icerikli icin ile ilgil ilgili ilgli iyi karikatur karikaturler kelimeler kisa kompozisy kompozisyon konulu korudugumuz koruma korumak korumakla korumaliyiz korumanin korunmasi koruyalim koruyalimla kullanalim kullanma kullanmakla makale makaleler manisa nasil nufun olmasi onemi resim resimler silagi slogan sloganlar sloganlari sozler surecteki tarihsel turcemizi turk turkce turkcemi turkcemiz turkcemize turkcemizi turkcemizide turkcemizin turkceyi yabanci yazi yazilar yazilari yazisi yok yollari yonetimi zengin

WS Adminleri Foruma Özel Duyuru Lütfen Dikkatle Okuyunuz. Önceki | Sonraki Yeni Yönetim Kuralı Üyelere Duyuru
Saat: 06:13 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik