webmaster
 
›
Cevapla
28-04-2013 14:34:54
 

Youtube Hakkında Ansiklopedik Bilgi

Vikipedi'deki maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesindeki ilgili madde kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

YouTube platformunda kullanıcılar var olan video klipleri izleyebilmekte ayrıca istenildiğinde kendi video klibini YouTube'a ekleyebilmektedir. YouTube kurucuları
Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim'dir.

Bu platformda yer alan video klipler film, tv programları parçacıkları, müzik videoları ve kişisel amatör kliplerden oluşmaktadır. Kullanıcılar tarafından YouTube'a günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklenmekte ve 100 milyona yakın video klip izlenmektedir.

YouTube, 9 Ekim


2006 tarihinde Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınmıştır. Bu Google tarihindeki en büyük alımdır. Google'ın ödediği 1.65 milyar dolar Youtube'un çalışanları arasında bölünecektir.

Çalışma Sistemi
YouTube video formatı olarak Flash Video Formatı (
.flv) kullanmaktadır. Web sitesinde istenen video klipler Flash Video olarak izlenebilmekte veya bilgisayara
.flv formatında dosya olarak indirilebilmektedir. Video klipleri izlemek için
Adobe Flash plug-ini bilgisayarda kurulu olmalıdır. Eklenen video klipler YouTube tarafından otomatik olarak Flash Video Format'a dönüstürülmektedir. Önerilen video çözünürlügü 320x240 Pixel'dir.AVI,


MPEG veya
Quicktime vb. video formatına sahip video klipler YouTube'a eklenebilmektedir. Kullanıcı tarafından eklenen bir video kullanıcı Yönetmen (Director) hesabına sahip olmadıkça 100 Mb kapasiteli ve en fazla 10 dakika süreli olmalıdır.

Kullanım koşullarına uymayan video klipler YouTube çalışanları tarafından incelenerek silinmektedir.

YouTube kullanıcıları izledikleri video klipleri degerlendirip not verebilmekte ayrıca izledikleri video klip hakkında yorum yazabilmektedir.

Yasal Sorunlar
Youtube video paylaşım sitesi şu sıralar sitede yayınlanan ve telif hakkı ile korunan videolar nedeniyle yasal sorunlar yaşamaktadır. Yakın gelecekte yüklü tazminat davalarını kaybetme tehditiyle karşı karşıyadır. Ancak birkaç firma ile yapılan anlaşmalar ile Youtube bazı telif hakkı ile korunan videoları yayınlama hakkına sahip olmuştur.

YouTube'un Türkiye'de engellenmesi
thumb|300px|right|Youtube'a erişimin mahkeme kararı ile engellenmesi
Web 2.0 düzeninde olan YouTube'a


5 Mart 2007 tarihinde gönderilen bir video'nun

İnternethaber.com tarafından tanıtılması ve kullanıcılarının da şikayete davet edilmesi üzerine devam eden süreçte; İnternethaber 7 Mart 2007 tarihinde henüz iş saati başlamadan 00:07 saatlerinde "YouTube Bitti" diyerek duyurmuş, iş saatinin başlamasıyla da Cumhuriyet Savcısı
Nurten Altınok tarafından İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 2007/384 sayı ve 06.03.2007 tarihli kararı gereği durdurulmuştur. (9 Mart 2007 tarihi itibariyle YouTube'a erişim engeli kaldırılmıştır)

Video'nun içeriğinde Atatürk'e
homo++++üel olduğu yakıştırması yapılmış; şikayetlerin sunulması ile video kaldırılmıştır. Bunun üzerine; bu video'ya gönderilen cevap videolarda


Yunanlıların homo++++üel olduklarına değinilmiş, bunun üzerine de Yunanlılar tekrar bu video'yu koymuşlardır. Tekrar bu videolar kaldırılmış; ancak bu süreç sırasında da site Türkiye'de engellenmiştir.

YouTube'a kapalı olduğu bu dönem içerisinde;
Çinlilerin
Vikipedi ve


Google için yaptığı gibi herhangi bir uluslarası
vekil sunucu ya da anonim kullanımı sağlayan web siteleri kullanılarak bağlanılabilmiştir.

Engellenme
9 Mart 2007 tarihinde son bulmuştur.

= Engelleme ile ilgili komplo teorileri
=

AKP'li Mimarsinan Belde Belediye Başkanı Cuma Bozgeyik'in 28 Şubat 2007 tarihinde basına yansıyan, ancak 19 Mayıs 2005 de bir tur otobüsünde anlattığı Atatürk hakkında "şekerli çay içen ...." yakıştırmasını yapmasından sonrahttp://www.haberbu.com/haber_detay.php?id=8014, 6 Mart 2007 CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir'in Neyzen Tevfik'in "Atatürk'e dil uzatma sebepsiz, Sen anandan yine çıkardın amma, Baban kimdi bilemezdin ++++++++." dörtlüğüyle cevap vermiş bunun akabinde de genelde muhalefet partileri aleyhinde ve AKP'yi destekleyen , yazıları ile bilinen Hadi Özışık yönetimindeki İnternethaber de YouTube'de yayımlanan bu video'ya dikkati çekmiş ve Cuma Bozgeyik'in Atatürk'e yaptığı eş++++++ suçlaması 7 Mart tarihinde başlıca gazetelerde ve medya kuruluşlarında yer almamıştır. , . ,

YouTube Kullanıcılarının Etkisi ==
YouTube'un popülerliği birçok YouTube kullanıcısının İnternet'te ün kazanmasına neden olmuştur. Bu kullanıcılar kendi ülkelerindeki videoları ile farklı yollarla ünlenmişlerdir. YouTube'un en fazla takip edilen 10 üyesinden biri olan, İngiltereli 79 yaşındaki pansiyon işletmecisi Geriatric1927, bir hafta içinde sitede ünlenmiştir. Diğer kullanıcılara İnternet ünü farklı yollarla gelmiştir. Örneğin YouTube kullanıcısı Massachusettsli eski resepsiyonist Brooke Brodack, NBC'nin bir programına 18 aylık sözleşme imzalamıştır. YouTube'un en fazla takip edilen kullanıcısı lonelygirl15'in de gerçekte Yeni Zelandalı bir aktris olan Jessica Lee Rose olduğu ve videolarını birkaç film yönetmeni ile yaptığı açıklanmıştır.

YouTube aynı zamanda başarılı müzisyenlerin yetişmesine olanak vermiştir. ( Terra Naomi ve koşu bantı kullanarak klip çekmiş olan OK Go)


Türk kullanıcıların etkisi


Ülkemizde de Almanya'da yaşayan Türk grubu Grup Tekkan'ın Almanca müzik klipleri( Wo bist du mein Sonnenlicht) şimdiye kadar sitede en fazla izlenen 100 video arasında yer almıştır. Cenk ve Kemal adlı iki arkadaşın birlikte yorumladığı Barbie girl ile ( Turkish Barbie Girl), Deli grubu'nun bir hayranı ÖSYM şarkısı ile, batesmotelpro kullanıcısı da Fransızca şarkılardan söylediği "http://www.youtube.com/watch?v=7XkX3BVGSt8 Bana Kitap Al"(Ne me quitte pas) ve "http://www.youtube.com/watch?v=wbgbBB98S1c Sütü Seven Kamyoncu"(Si tu savais) ile ünlenmiştir.

YouTube ile bilinmiş olanlar
Brookers
lonelygirl15
Smosh

Dış bağlantılar
YouTube.com
Youtubefan.com Fansitesi (İngilizce)
Youtubefan.de Fansitesi (Almanca)
YouTube-Video Online Çevirici
Downloading and converting Youtube Videos (İngilizce)
Javimoya.com (İngilizce)
Keepvid.com (İngilizce)

Turkcebilgi alıntılı, wikipedi kaynaklıdır.

Bir önceki yazı Free YouTube to MP3 Converter hakkında bilgi vermektedir.

Cevapla

Free YouTube to MP3 Converter Önceki | Sonraki Google, Youtube, Facebook Kişisel Bilgilerin Saklanması Hakkında İlginç Araştırma!
Saat: 01:28 - Webmaster Forumu - Rss - Arşiv
İletişim Bilgileri, Contact Us, Kullanım Sözleşmesi, Gizlilik